WPS300S-30-20
DigiKey Part Number
4321-WPS300S-30-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WPS300S-30-20
Description
30V 20A 300W, 1mV 0.1mA, OCP/OVP
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 30V Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 20A Output 300W Features Adjustable Screen Brightness, List Output, Programmable, RS232, RS485, Switching, USB, Wide Range
Category
Size / Dimension
4.400" L x 6.700" W x 9.800" H (111.00mm x 170.00mm x 250.00mm)
Manufacturer
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Features
Adjustable Screen Brightness, List Output, Programmable, RS232, RS485, Switching, USB, Wide Range
Packaging
Bulk
Power (Watts)
300W
Part Status
Active
Voltage Regulation - Line
0.02% + 8mV
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Load
0.02% + 8mV
Voltage - Supply
110VAC, 220VAC
Current Regulation - Line
0.02% + 5mA
Voltage - Output
0 ~ 30V
Current Regulation - Load
0.02% + 5mA
Current - Output
0 ~ 20A
Ripple
8mV rms, 5mA rms