CXM-14-40-90-36-TC60-F7-3
DigiKey Part Number
1214-CXM-14-40-90-36-TC60-F7-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXM-14-40-90-36-TC60-F7-3
Description
CXM-14-40-90-36-TC60-F7-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) CXM-14 Gen 6 White, Neutral Square
Category
Temperature - Test
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
33.3V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
151 lm/W
Current - Max
1.8A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
90
Color
White, Neutral
Size / Dimension
19.00mm L x 19.00mm W
CCT (K)
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.40mm
Light Emitting Surface (LES)
14.30mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
3620lm (Typ)
Current - Test
720mA