V511BA60
DigiKey Part Number
F4096-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V511BA60
Description
VARISTOR 820V 70KA ENCASED DISC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 V 70 kA Varistor 1 Circuit Chassis Mount Encased Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V511BA60 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
70 kA
Series
Energy
1800J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
5000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
675 V
Mounting Type
Chassis Mount
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Encased Disc
Varistor Voltage (Typ)
820 V