V48MLA1210NH
DigiKey Part Number
V48MLA1210NHTR-ND - Tape & Reel (TR)
V48MLA1210NHCT-ND - Cut Tape (CT)
V48MLA1210NHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V48MLA1210NH
Description
VARISTOR 60.5V 250A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60.5 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V48MLA1210NH Models
Category
Varistor Voltage (Max)
66.5 V
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.2J
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
48 V
Varistor Voltage (Min)
54.5 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
60.5 V