V33MLA1206NT
DigiKey Part Number
18-V33MLA1206NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-V33MLA1206NTCT-ND - Cut Tape (CT)
18-V33MLA1206NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V33MLA1206NT
Description
VARISTOR 43.5V 180A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43.5 V 180 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
49 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
180 A
Series
Energy
0.8J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
26 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
33 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
38 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
43.5 V