V20E550P is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 975
Unit Price: R57,59000
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 275
Unit Price: R20,12000
Datasheet
910 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V20E550P
DigiKey Part Number
F1944-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E550P
Description
VARISTOR 910V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
370J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V