V12MLA0805LNH
DigiKey Part Number
F3816TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3816CT-ND - Cut Tape (CT)
F3816DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V12MLA0805LNH
Description
VARISTOR 16.25V 40A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.25 V 40 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
18.5 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
40 A
Series
Energy
0.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
410 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
9 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
12 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
14 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
16.25 V