V07E250PL2T
DigiKey Part Number
18-V07E250PL2TTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-V07E250PL2TCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V07E250PL2T
Description
VARISTOR 390V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
25J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
90 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V