V07E175P
DigiKey Part Number
F1929-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V07E175P
Description
VARISTOR 270V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
17J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
130 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V