TPSMD400CA-A
DigiKey Part Number
18-TPSMD400CA-ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-TPSMD400CA-ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-TPSMD400CA-ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMD400CA-A
Description
TVS DIODE 400VWM 648VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
648V Clamp 4.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
400V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
447V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
648V