TPSMB26CA-VR
DigiKey Part Number
TPSMB26CA-VRTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPSMB26CA-VRCT-ND - Cut Tape (CT)
TPSMB26CA-VRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMB26CA-VR
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Detailed Description
42.1V Clamp 14.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V