TPSMB24CA-VR
DigiKey Part Number
TPSMB24CA-VRTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPSMB24CA-VRCT-ND - Cut Tape (CT)
TPSMB24CA-VRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMB24CA-VR
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V