TPSMB16A-VR
DigiKey Part Number
18-TPSMB16A-VRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-TPSMB16A-VRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-TPSMB16A-VRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMB16A-VR
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Detailed Description
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V