TPSMB150A-VR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPSMB150A-VR |
Description | TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 243V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.5A |
Mfr | Power - Peak Pulse 600W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V | Package / Case DO-214AA, SMB |
Voltage - Breakdown (Min) 167V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V |