TPSMB150A-VR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Unit Price: R1,97011
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Unit Price: R1,97011
Datasheet
243V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
TPSMB150A-VR
DigiKey Part Number
TPSMB150A-VRTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPSMB150A-VRCT-ND - Cut Tape (CT)
TPSMB150A-VRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMB150A-VR
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V