TPSMB12A-VR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7 589
Unit Price: R10,31000
Datasheet
19.9V Clamp 30.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
TPSMB12A-VR
DigiKey Part Number
TPSMB12A-VRTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPSMB12A-VRCT-ND - Cut Tape (CT)
TPSMB12A-VRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMB12A-VR
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V