SMBJ43CA
DigiKey Part Number
SMBJ43CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ43CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ43CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ43CA
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.4V Clamp 8.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
EDA/CAD Models
SMBJ43CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.7A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V