SMAJ200A
DigiKey Part Number
SMAJ200ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ200ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ200ALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ200A
Description
TVS DIODE 200VWM 324VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
324V Clamp 1.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ200A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
324V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.2A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
Yes
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
200V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
224V