PSR031FS0350Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 0
Unit Price: R10 447,97000
Datasheet
350A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount
POWR-SPEED® High-Speed Square Body Fuses - PSR Series
POWR-SPEED and PSR Series High-Speed Fuses
PSR031FS0350Z
DigiKey Part Number
5666-PSR031FS0350Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR031FS0350Z
Description
FUSE SQUARE 350A 700VAC/600VDC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Packaging
Bulk
Approval Agency
CCC, CE, cURus, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.969" L x 2.028" W x 2.264" H (50.00mm x 51.50mm x 57.50mm)
Current Rating (Amps)
350A
Melting I²t
9523.0
Voltage Rating - AC
700 VAC