PSR030FS0315Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 0
Unit Price: R7 874,55000
Datasheet
315A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount
POWR-SPEED® High-Speed Square Body Fuses - PSR Series
POWR-SPEED and PSR Series High-Speed Fuses
PSR030FS0315Z
DigiKey Part Number
5666-PSR030FS0315Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR030FS0315Z
Description
FUSE SQUARE 315A 700VAC/600VDC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.969" L x 1.693" W x 1.929" H (50.00mm x 43.00mm x 49.00mm)
Current Rating (Amps)
315A
Melting I²t
7131.0
Voltage Rating - AC
700 VAC