PSR030DL0050Z | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-PSR030DL0050Z-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSR030DL0050Z |
Description | FUSE SQUARE 50A 700VAC/600VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 600 VDC |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Response Time Fast Blow |
Series | Applications Semiconductors |
Packaging Box | Features Indicating |
Part Status Active | Approval Agency CCC, CE, cURus, UL |
Mounting Type Bolt Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type Square | Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 150kA DC |
Current Rating (Amps) 50A | Size / Dimension 1.866" L x 1.693" W x 1.929" H (47.40mm x 43.00mm x 49.00mm) |
Voltage Rating - AC 700 VAC | Melting I²t 110.0 |