MINIASMDC125F/16-2
DigiKey Part Number
MINIASMDC125F/16-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MINIASMDC125F/16-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MINIASMDC125F/16-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINIASMDC125F/16-2
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.25A 1812
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.25 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
400 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
140 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Polymeric
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
16V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max)
1.25 A
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Trip (It)
2.5 A
Size / Dimension
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Current - Max
100 A
Thickness (Max)
0.019" (0.48mm)