MG12450WB-BN2MM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 2
Unit Price: R0,00000
Datasheet
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200 V 600 A 1950 W Chassis Mount WB
Building Automation – Protect/Sense/Control
MG12450WB-BN2MM
DigiKey Part Number
F6488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG12450WB-BN2MM
Description
IGBT MODULE 1200V 600A 1950W WB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.7V @ 15V, 450A (Typ)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Cies) @ Vce
32 nF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Input
Standard
IGBT Type
Trench Field Stop
NTC Thermistor
Yes
Configuration
Half Bridge
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
600 A
Package / Case
Module
Power - Max
1950 W