MDSM-10B-10-15 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Comus International
In Stock: 0
Unit Price: R0,00000
Datasheet
Glass Body Reed Switch SPST-NO 10 ~ 15AT Operate Range 10W 350mA (AC), 500mA (DC) 140 V Surface Mount
MDSM-10B-10-15
DigiKey Part Number
F7878-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDSM-10B-10-15
Description
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Rated
10W
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Operate Time
0.5 ms
Series
Release Time
0.1 ms
Packaging
Box
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Type
Glass Body Reed
Length - Overall
0.615" (15.62mm)
Circuit
SPST-NO
Size - Body
0.071" Dia x 0.400" L (1.80mm x 10.16mm)
Operate Range
10 ~ 15AT
Height Above Board
0.079" (2.00mm)
Current - Switching
350mA (AC), 500mA (DC)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Switching AC
140 V
Capacitance
0.2 pF
Voltage - Switching DC
200 V
Current - Carry
1A (DC)