L601E5AP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R14,71950
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R13,85777
Datasheet
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 1 A Through Hole TO-92
L601E5AP
DigiKey Part Number
L601E5AP-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L601E5AP
Description
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
16.7A, 20A
Manufacturer
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5 mA
Packaging
Tape & Box (TB)
Current - Hold (Ih) (Max)
10 mA
Part Status
Active
Configuration
Single
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1 A
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V