HE751A2400
DigiKey Part Number
HE595-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE751A2400
Description
RELAY REED SPST 500MA 24V
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
11.1 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
16 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
2 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
1 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Coil Resistance
2.15 kOhms
Switching Voltage
300VDC - Max