GTCC23-151M-R01-2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Lumex Opto/Components Inc.
In Stock: 13 584
Unit Price: R1,67000
Datasheet
Gas Discharge Tube 150 V 1000A (1kA) ±20% 2 Pole Surface Mount
Building Automation – Protect/Sense/Control
GTCC23-151M-R01-2
DigiKey Part Number
GTCC23-151M-R01-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
GTCC23-151M-R01-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTCC23-151M-R01-2
Description
GDT 150V 1KA 2 POLE SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Voltage - DC Spark Over (Nom)
150 V
Base Product Number
Impulse Discharge Current (8/20µs)
1000A (1kA)