GTCA25-251M-R02
DigiKey Part Number
GTCA25-251M-R02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTCA25-251M-R02
Description
GDT 250V 2.5KA 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 250 V 2500A (2.5kA) ±20% 2 Pole Through Hole
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial Cylinder
Voltage - DC Spark Over (Nom)
250 V
Base Product Number
Impulse Discharge Current (8/20µs)
2500A (2.5kA)