5.0SMDJ18CAS
DigiKey Part Number
18-5.0SMDJ18CASTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-5.0SMDJ18CASCT-ND - Cut Tape (CT)
18-5.0SMDJ18CASDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ18CAS
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 171.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
171.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V