2016L100/33DR
DigiKey Part Number
F4071TR-ND - Tape & Reel (TR)
F4071CT-ND - Cut Tape (CT)
F4071DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2016L100/33DR
Description
PTC RESET FUSE 33V 1.1A 2016
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.1 A Ih Surface Mount 2016 (5041 Metric), Concave
Category
Time to Trip
500 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
100 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
400 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2016 (5041 Metric), Concave
Voltage - Max
33V
Size / Dimension
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
2.2 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A