1206L005/60WR-A
DigiKey Part Number
18-1206L005/60WR-ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1206L005/60WR-ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-1206L005/60WR-ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L005/60WR-A
Description
PTC RESET FUSE 60V 50MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 50 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3.6 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
60V
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Trip (It)
150 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Max
10 A