1.5KE300CA
DigiKey Part Number
1.5KE300CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE300CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE300CA
Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
414V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
256V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
285V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
414V