1.5KE180A
DigiKey Part Number
1.5KE180ATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE180ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE180A
Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
246V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
154V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
171V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
246V