1.5KE16CA
DigiKey Part Number
1.5KE16CATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE16CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE16CA
Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22.5V Clamp 67.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE16CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
67.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13.6V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
22.5V