0805L075WR
DigiKey Part Number
F2773TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2773CT-ND - Cut Tape (CT)
F2773DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805L075WR
Description
PTC RESET FUSE 6V 750MA 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 750 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Category
Time to Trip
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
90 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
350 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Current - Max
40 A