06R155BU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 761
Unit Price: R0,54000
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
06R155BU
DigiKey Part Number
06R155BU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06R155BU
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.55A RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.55 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
2.2 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
100 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.272" Dia x 0.118" T (6.90mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.55 A
Height - Seated (Max)
0.449" (11.40mm)
Current - Trip (It)
2.7 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A