043702.5WR
DigiKey Part Number
F2886TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2886CT-ND - Cut Tape (CT)
F2886DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
043702.5WR
Description
FUSE BRD MT 2.5A 32VAC 35VDC
Detailed Description
2.5 A 32 V 35 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
043702.5WR Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.225
Approval Agency
CSA, UR
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.064" W x 0.032" H (3.20mm x 1.63mm x 0.82mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
0.043 Ohms