043701.5WR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 043701.5WR |
Description | FUSE BRD MNT 1.5A 63VAC/VDC 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.5 A 63 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 043701.5WR Models |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Response Time Fast Blow |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Part Status Active | Melting I²t 0.324 |
Mounting Type Surface Mount | Approval Agency CSA, UR |
Fuse Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.126" L x 0.064" W x 0.032" H (3.20mm x 1.63mm x 0.82mm) |
Voltage Rating - AC 63 V | DC Cold Resistance 0.209 Ohms |