0437.750WRA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0437.750WRA |
Description | FUSE BRD MNT 750MA 63VAC/VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 750 mA 63 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric) |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 100A DC |
Part Status Active | Melting I²t 0.064 |
Mounting Type Surface Mount | Approval Agency CSA, cURus |
Fuse Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.126" L x 0.064" W x 0.033" H (3.20mm x 1.63mm x 0.84mm) |
Voltage Rating - AC 63 V |