0402L050SLYR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 12 479
Unit Price: R2,79000
Datasheet
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 500 mA Ih Surface Mount 0402 (1005 Metric), Concave
Building Automation – Protect/Sense/Control
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
0402L050SLYR
DigiKey Part Number
0402L050SLYR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402L050SLYR
Description
PTC RESET FUSE 6V 500MA 0402
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
0402L050SLYR Models
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
400 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0402 (1005 Metric), Concave
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
50 A