0225.750HXP
DigiKey Part Number
F2451-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0225.750HXP
Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC
Detailed Description
750 mA 250 V 125 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 2AG, 5mm x 15mm
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A AC, 10kA DC
Melting I²t
1.05
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.152 Ohms