02173.15TXP
DigiKey Part Number
F11028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02173.15TXP
Description
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.15 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
17.72
Part Status
Active
Approval Agency
BSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0224 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V