FLNR050.TXID | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-FLNR050.TXID-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FLNR050.TXID |
Description | FUSE CARTRIDGE 50A 250VAC/125VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50A 250 VAC 125 VDC Fuse Cartridge Requires Holder |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 125 VDC |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Response Time Slow Blow |
Series | Applications Electrical, Industrial |
Packaging Box | Features Indicating |
Part Status Active | Class RK5 |
Mounting Type Requires Holder | Approval Agency CE, CSA, QPL, UL |
Fuse Type Cartridge | Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC |
Current Rating (Amps) 50A | Package / Case Cartridge, Non-Standard |
Voltage Rating - AC 250 VAC | Size / Dimension 0.811" Dia x 3.000" L (20.60mm x 76.20mm) |