BL23E48-02D-03RO
DigiKey Part Number
2090-BL23E48-02D-03RO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BL23E48-02D-03RO
Description
BLDC MOTOR WITH ENCODER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC Motor Standard 4000 RPM 180W Incremental 48VDC
Category
Power - Rated
180W
Manufacturer
Lin Engineering
Encoder Type
Incremental
Series
Size / Dimension
Square - 2.213" x 2.213" (56.20mm x 56.20mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.827" (21.00mm)
Type
DC Motor
Mounting Hole Spacing
1.856" (47.14mm)
Function
Standard
Termination Style
Wire Leads with Connector
Voltage - Rated
48VDC
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
121.8 / 860
RPM
4000 RPM
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C