FGG.1B.305.CLAD52Z
DigiKey Part Number
1124-1062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.305.CLAD52Z
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.1B.305.CLAD52Z Models
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
9A
Shell Size - Insert
305
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C