FGG.1B.302.CLAD42
DigiKey Part Number
FGG.1B.302.CLAD42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.302.CLAD42
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.1B.302.CLAD42 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
15A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C