VC120605D150DP
VC120605D150DP
DigiKey Part Number
478-2517-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-2517-1-ND - Cut Tape (CT)
478-2517-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VC120605D150DP
Description
VARISTOR 8.5V 150A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.5 V 150 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VC120605D150DP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
10.2 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Current - Surge
150 A
Series
Energy
0.4J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
4 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
5.6 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
6.8 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
8.5 V