TCTOM1A475M8R
DigiKey Part Number
478-TCTOM1A475M8RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCTOM1A475M8RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCTOM1A475M8RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCTOM1A475M8R
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 10V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 0603 (1608 Metric) 500mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
4.7 µF
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
M
Voltage - Rated
10 V