TCTOAL0J476M8R-ZW1
DigiKey Part Number
478-TCTOAL0J476M8R-ZW1TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCTOAL0J476M8R-ZW1CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCTOAL0J476M8R-ZW1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCTOAL0J476M8R-ZW1
Description
AL- CASE / 476- CAP CODE / 0
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 70mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
AL
Voltage - Rated
6.3 V