FFB16L0155K--
DigiKey Part Number
478-2610-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFB16L0155K--
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 1.1KVDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 180V 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFB16L0155K-- Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.224" L x 0.512" W (31.10mm x 13.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.882" (22.40mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
180V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)